Skip to main content

Převaděč OK0F

Nadmořská výška je 995 m v lokátoru JO80IB. Konstrukce stožáru příhradového typu výšky 17 m nad terénem. Používané profesionální antény ZZ 21 ( výroba DCom ) ve výšce asi 17 m a 15 m v azimutu 240 stupňů. Převaděč je umístěn v kvalitní tepelně izolované buňce, z posledních nedokončených výrobků radiolokátorů Tesly Pardubice.

Signál z antény přichází přez rozbočku na dvojitý dutinový rezonátor ( duplexer) na Rx Motorolu GM 340 a zároveň z rozbočky opět přes dvě dutiny do TX Motoroly GM 340. Jejich řízení a vyhodnocování dálkového ovládání obstarává Zetron Model 45.

Nezapomínejte na to, že převaděč musí nejprve vyhodnotit subtón, pak až vysílá. Tak po stisknutí PTT asi 0,5 sec vyčkejte s hovorem, jinak bude chybět první slabika. Pokud někdo ,,ukecá,, převaděč, neklíčujte a nechte to na něm, jen mu řekněte až se znovu ozve, pokud byl ještě slyšet ať může navázat myšlenku. Svým zbytečným klíčováním prodloužíte dobu bez signálu. Nosná na vstupu musí skončit. Nahazovák 1750 Hz nemá žádný vliv, slouží pirátům jenom k rušení. Používejte zásadně úzkou FM (FMN - Narow) a bez kompresoru, mikrofon před ústy a nekřičet. Případně nastavte optimálně mikrofonní zesílení. Převaděč i tu širokou přenese, ale se zkreslením.

Rok jsem měl na stránkách prosbu o poskytnutí 2 ks Motorol darem, nebo za malou cenu. Na nové si převaděč absolutně nemohl vydělat. Příspěvky pokryjí alespoň provozní náklady. Nikdo mi nabídku neučinil. Proto musím poděkovat sponzorovi, firmě D.Com z Brna ulice Kšírova, která mi darovala 2ks moderních stanic GM 340. Bez nich by inovace převaděče nebyla možná. Dík patří i Broňkovi OK2JIB, který se postaral o naprogramování radiostanic, včetně jejich propojení a naprogramování řídícího modulu. Sestava je ve stádiu zkoušek zvášte s příchodem rušení od zařízení Ripex. Má možnost manuálního přepnutí dvou výkonů. Plný a 1 W. Je i více možností v dálkovém ovládání. Pokud máte dobrý nápad jak zlepšit převaděč, napište mi, bohužel chování některých jedinců nezlepším a uvítám, pokud informace o jejich jednání postoupíte správnímu orgánu (ČTU).

Kontakt (na mě) jsem musel v textu změnit pro velké množství Spamů z neověřených adres, adresa pochopitelně zůstává stejná, místo slova v závorce napiš symbol: m.stangler(zavináč)seznam.cz

 

Vedoucí operátor Martin OK1FMS
VO převaděče

Martin OK1FMS

Dva příhradové stožáry od jara do pozdního podzimu nesou antény 4x19el pro 432 MHz a 16el F9FT s PA0MS na 144 MHz na dalším nižším je 5el na 50 MHz a 3 el yagi pro 14, 21, 28 MHz a FD4. Zařízení IC-7400, IC-821 a FT221R s transvertorem pro 1296 MHz od OK2JI.

Historie

Naši skauti ze střediska Medvěd Jablonné n.O., nad kterými máme patronát (kolektivka OK1KOK ) a jsme i členy,  vysílají zřídka,  havně v říjmu při skautském Jamboree z kóty Suchý Vrch JO80IB pod značkou OK1RSJ/J pod dohledem VO, na našem oblíbeném kmitočtu 145,500 MHz FM provozem. VO OK1RSJ je Maruška OK1JVU.

Zařízení

Naši skauti ze střediska Medvěd Jablonné n.O., nad kterými máme patronát (kolektivka OK1KOK ) a jsme i členy, budou vysílat z kóty Suchý Vrch JO80IB pod značkou OK1RSJ/J pod dohledem VO Maruška OK1JVU, na našem oblíbeném kmitočtu 145,500 MHz FM provozem.


Pokrytí

Směry šíření ze Suchého Vrchu JO80IB pro kmitočet 145,775 MHz OK0F

Parametry

 • Frekvence vysílače (GM340)

  145,775 MHz

 • Frekvence přijímače (GM340)

  145,175 MHz

 • Aktivace nosnou se subtónem

  136,5 Hz

 • Výkon vysílače (povolen 25 W)

  15 W + tón

 • Výkon v nouzovém režimu

  1,5 W

 • Citlivost přijímače

  0,3 μV

 • Anténí systém

  ZZ 21

Plánovaná omezení jsou v době závodů v pásmu 2metrů a to takto :

 • Každou druhou sobotu v měsíci, v době od 9.30 hod do 12.00 hod našeho času. Je FM kontest a nastávalo by vzájemné rušení, převaděč bude vypnut.

 • Každou třetí neděli v měsíci je PA v době 8.00 hod do 11.00 hod, ale pozor UTC času. Převaděč bude funkční, ale s minimálním výkonem ( asi 1W).

 • Téměř každý první celý víkend v měsíci bývá subregionál, to jest sobota 14.00 hod do neděle 14.00 hod UTC, převaděč opět s minimálním výkonem, při kterém je malé rušení pro nás, ale od nás na převaděč to nemohu ovlivnit. V nouzi převaděč vypnu též.

 • Při pracovních návštěvách přepínávám na min výkon pro zkoušení dosahu.

 • Neplánované odstávky jsou při poruše, nebo při nedodržování Hamspiritu na převaděči.