Zprávy a novinky
- Základní údaje
- Napsal Mirek OK1UVU
Potom, co soused koupil kus lesíka kde jsem přes nejvyšší smrk měl LW anténu asi ve 20m, jej celý nechal vykácet. Vybral jsem si předtím tři hrázky co by se mi hodily na anténu - smyčku na způsob Delta Loopu, ty mi naštěstí soused nechal. Po odkůrování, natření karbolkou a dvakrát penetrákem mám tak k dispozici tři kmeny 7m, 12m a 14m. U dalšího dobrého souseda na ozdobné sosně ( na tu se špatně leze 45°sklon větví k zemi už u kmene) mám přes rok kladku na 10 m závěsu, tak asi v 15m mohla by i výš. Na tu samou sosnu mám izolovaně začátek LW drátu 41 m s vodivou protiváhou a balunem u kovového stožárku od vlajky z bývalé Tesly, konec druhý - napájecí. Dva body jsem měl, tak co dát za třetí bod. Samosebou podle řčení když už - tak už, jsem jako třetí bod vybral ten kmen 14 m pro postavení do rohu parcely. třetí bod jsem stavěl sám v 71 letech. Dost přemýšlení a hlavně potřebné síly. Po dokončení a natažení antény neznámé délky tvaru trochu podobnému trojúhelníku byl rezonanční kmitočet dost vysoko. Spočítal jsem si že musím přidat 8,5 m délky. Přidal čtvrtý pomocný bod a po nějakém hraní jsem se dostal na střed SSB pásma. Trochu zklamán zvýšeným šumem o 3S ze 6 na 9. Se šumem toho moc nenadělám, domek je prodrátován internetem. Trochu si to vysvětluji nárůstem citlivosti antény. SSB Liga to prověří. A také ano, dnes 3.12.2022 105 QSO a ne že jsem musel na stanici dávající výzvu volat 10x jako předtím nejvýš 3x jako když jedu ze Sucháku na FD-4.
základy 14m stožáru

zvedání ,,stožárku,,

pomocný bod k vůli délce antény

- Základní údaje
- Napsal Mirek OK1UVU
Kamarádi Michal OK1DLT a Pepa OK1WSL pomohli a šlo to.
montáž PA0MS pro závod, a ještě to musím dát o 10 m výš

demontáž FD-4, lépe se to dělá na jaře, tedy montáž

a demontáž KV směrovky, to byla dost fuška i pro mě. Žebřík musí stát kolmo aby neohýbal trubku a neujel spodek.

- Základní údaje
- Napsal Mirek OK1UVU
Pro ty co nevědí co je št. Je to šumový test tedy zkouška citlivosti převaděče v našem případě OK0F. Jirka OK1UKY v Nemojově u Dvora Králové ( asi 80 km od převaděče) má možnost regulovat výkon zařízení až do 3 mW tedy 0,003 W a to je méně jak tisícina výkonu běžné ručky. Signálem napájí neziskovou anténu dipól pod střechou. Vy co špatně slyšíte 15 W ze Sucháku a s výkonem i větším se do něj špatně dostáváte, zkuste třeba vylepšit anténu. Na stažení záznamu máte 14 dní.
- Základní údaje
- Napsal Mirek OK1UVU
V sobotu 12.11. běžel převaděč 2 hodiny a 25 minut čistého času modulace. Několikrát byl ,,ukecán,, Hi. A žádní sprosťáci a lháři, tak to má být.
