Poslední dobou, při prohlížení DZ ( denního záznamu ), slyším většinou v pozdnějších hodinách jak někdo dá výzvu, tedy zavolá svoji značku, většinou jednou bez hláskování, ale bohužel značce nebývá rozumět. Nejedná se o jednoho radioamatéra, ale je vás více. Buď nehláskuje, nebo to rychle a jen jednou zadrmolí. I při opakování, když si to opětovně vrátím, stejně značce není rozumět. Chce to vyslovovat zřetelně a pomalu a hláskovat. Na to ta hláskovací abeceda je. Pokud vám je vám hůře rozumět, nebo tu nebýváte často, je lépe i značku opakovat. Ne každý má optimálně nastavený zdvih a ne každý má správnou výslovnost. U vysloveně slabých stanic pak ještě přibývá šum notně promodulovaný intermodulačním produktem od Ripexu. Pokud tedy očekáváte, že se vám někdo ozve a to patrně ano, jinak byste nevolali, trochu se na výzvu soustřeďte. Nezapomínejte, jak už jsem to tu mockrát popisoval , že od zmačknutí PTT trvá 0,5 vteřiny než převaděč vysílá

( než vyhodnotí správný subtón), takže to OK1 nebo OK2 už nevysíláte, respektive to neprojde převaděčem. Je ideální dávat výzvu ve stylu : na převaděči a značku. To že není slyšet celá relace od začátku není věci na škodu, jelikož značka projde celá a dokonce lze pochopit že dáváte výzvu. Na horší srozumitelnosti má trochu vliv i poloviční šířka přenášeného pásma oproti převaděčům v 70 cm pásmu.

Dobře to znají závodníci, kteří nejprve volají výzvu a následně svoji značku. Ne že by první slabiky neprošly jako u převaděče, ale protistanice rychle přizpůsobí svoji pozornost, dá se říci i to ucho na příjem značky volající stanice. V běžném hovoru to na zrozumitelnosti Hi-Fi až tak nezáleží. Zvuk zachycený uchem, mozek podvědomě automaticky doplní, aby informace byla kompletní.Špatně přijatá hláska v souvislém hovoru nemá vliv na srozumitelnost a komletní info, jedná-li se ale zrovna i o jedno nehláskované písmeno ve značce, nevíte kdo volá.

O proměnném zdvihu vysílajících stanic během relace, neudržení optimální úrovně hlasu na mikrofon ( i měnící se proměnné vzdálenosti úst od něj), jsem se tu již zmiňoval. Ucho má logaritmickou citlivost a je to dobře. Pokud mluvíte i poloviční hlasitostí během relace, ve skutečnosti je již desetkrát slabší akustický tlak na mikrofon, tedy i modulační zdvih. A pokud se rozohníte nad probíranou věcí, tak naopak.