Skip to main content

Zprávy a novinky

  • Mirek OK1UVU

ručka, pendrek a převaděče

Nedalo mi to, abych se nezamyslel nad často prováděnými pokusy o spojení z ,, pěškomobilu ,, , mysleno tedy správně za chůze či při zastavení. Vzhledem k doporučované vzdálenosti a ( tedy lambda) mezi patou antény a zemí, těžko vyhovíme pro145 MHz, pokud operátor není zrovna abnormální dlouhán měřící hodně přes 2 m. Takové výšky asi dosáhne málokdo. Naopak pro 433 MHz a vlnové délce 70 cm vyhoví i trpaslík, nebo člověk sedící na zemi a  každý oprerátor tak splní i vzdálenosti 2x lambda. Většinou vysíláte na duoband anténu, čili nejčastěji na dvoupásmový pendrek. Jak jsem se i tady několikrát zmínil, klasický pendrek není anténa, ta u mě začíná až velikostí a/4. Pendrek vyhoví při práci na zahrádce, kde často hrozí ulomení antény při poslechu.

Z hediska vysílání, je to pořádný kompromis. Pokud se jedná o VHF pásmo, je váš pendrek rozměrově hluboce pod úrovní lambdačtvrtky. Na UHF pásmu už je to podstatně lepší, většinou splní i moje nároky, tedy délkově i účinností rovnájící se anténě a/4. Jelikož  délka vlny UHF je přesně 1/3 VHF pásma, stejná dvoupásmová optimalizovaná anténa poskytuje zhruba, neberte mě za slovo, třetinový přínos pro VHF pásmo. Tady je ,,jádro pudla,, nebo-li hlavní příčina nedostatku účinnosti pro VHF pásmo. Pokud si to shrneme. Nevýhody VHF oproti UHF

a, nízká výška nad zemí

b, velice zkrácená náhražka antény.

Za chůze se přidává ještě mobil efekt. Tam není rozdíl, pouze minima a maxima na UHF se opakují rychleji. Z hlediska citlivosti převaděčů také vede UHF pásmo, kde správný převaděč viz OK0BBF má osm dipólů a nejlepší antény pro VHF jsou se čtyřmi dióly a to ani OK0F nemá.

Z hlediska rušení, je UHF pásmo na obsazených kótách podstatně čistší jak VHF. Za svého opatrování převaděče jako VO jsem vyrobil a vyzkoušel několik dokonce i profesionálních předzesilovačů. Doma chodily skvěle všechny. Na Suchém vrchu žádný nebyl podstatným přínosem, spíše to bylo k horšímu jeho malou odolností. Dokonce i profi převaděčový předzesilovač se šesti laděnými obvody  a  unipolárním mosfetem mi nepřinesl spokojenost. Znovu musím připomenout, že ve vzdálenosti asi 30 m jsou vysílací antény Rádia Černá Hora o kW výkonu. Z něj do antény převaděče se naindukuje asi 0,5 V VF napětí na 50 ohmech originál zátěže. Dále tam jsou 4 dipóly rozměrově blízké našemu pásmu a hlavně pověsný, tolikrát proklínaný Ripex 146,3875 Mhz, díky kterému intermodulační produkt třetího řádu zabere 1/2 vstupu převaděče. Většina z vás si ho může i poslechnout. O to horší, že pracuje v digi provozu celý den i noc bez přerušení - trvale.

 Přivítám, pokud si vyrobíte dvě a/4 anténky každou na jiné pásmo. Jednu UHF budete zkoušet v 70 cm nad zemí ( netrvám na tom) a druhou VHF pro změnu nad hlavou, použití HF sady bude asi nutné. To už bude směrodatnější opomeneme-li  poměrně špičkový  ( ATF...) předzesilovač OK0BBF. Při spojení přes oba převaděče s Evženen OK1ZCF, jsem zapomněl jěště na další podstatnou výhodu UHF  a to je

c, dvojnásobná šířka pásma, tedy zdvih  a zároveň tím odstup signál/šum a

d, 2x širší ( věrnější) přenos nf spektra. Tedy další výhoda UHF oproti VHF pásmu. Prosím nezkoušejte zpívat, Hi.