22.7. jsem zapojil na převaděči novou tříelementovou anténu typ ZZ203 firmy DCom, Sponzorem antény je Martin OK1FMS,( cena k nahlédnutí v katalogu DCom). Anténa je natočena na azimut 240 stupňů. Anténa se chová dle předpokladů. Jejím smyslem je potlačení v jižním směru, to jest potlačení signálů z Rakouska a ze severu z Polska. Několik desítek minut po odjezdu převaděč přestal pracovat. První co mě napadlo, že nějaký ,, nový kretén,, úmyslně nechává zaklíčováno, jsou tady i tací.
Ráno byl stav stejný, tak jsem vyrazil nahoru ( 35 km tam i zpět) že se po něm podívám závodními směrovkami. Ihned po vstupu do zabezpečeného objektu bylo jasné co se stalo. TX Motorola vypnutá. Možná přehřátím, nevím, doma ji budu sledovat. Naštěstí mám ještě jednu. Při provozu jsem si všiml, že slabší stanice se šumem jsou roztrhané nějakým signálem. Velice pěkně to bylo slyšet na Milanovi OK2LLM z Olomouce. Částečně to bylo podobné rušení z Rakouska ale v digitální podobě. Po zapnutí TCVRu IC-821H a proladění jsem objevil velice silný signál kolem 146,380. Na 7 cm RG 58 kabelu i se stíněním hrál 59 +20 dB. Nedal se přesně doladit kmitočet byl poměrně šíroký. Po zapojení HDSR klíčenky, kterou všem doporučuji a zapnutí automatického doladění a kalibraci mi HDSR našlo střed 146,3875. Signál jsem nahrál pro zaslání na ČTU, mohu dát přes Úschovnu k dispozici. Mezi tím se mi dostala msg, že na uvedeném kmitočtu, v dané lokalitě pracuje vyílač Distribuce ČEZ s platným povolením. Kdo máte zájem můžete si ho poslechnout, bude slyšet pěkně daleko a porovnejte si ho příposlechem s rušením slabších stanic na OK0F. Je to totožné.Tento náš rušič pracuje na stožáru ČEZu asi 40 m od převaděče. Řešení k potlačení tohoto silného, digitálního, kmitočtově blízkého signálu nebude snadné. Nehledejte to ve špatném zdvihu protistanice. Rušená stanice musí posílit vf signál výkonem nebo anténou, či počkat povede-li se najít řešení u nás, patrně použití další dutiny v Rx cestě převaděče a nebude to tak hned. Originál rušení je na 146,3875 MHz.
Dnes, 27.7. po odpoledni stráveném prací na Fku, se Martinovi podařilo nastavit kompromisně dutiny, aby kromě TX složky převaděče potlačily co nejvíce i rušivý signál který stále trvá. Je čím dál obtížnější v těchto podmínkách udržovat převaděč v chodu, nechtějte proto přemrštěné nároky s odkazem, že dříve to chodilo.Nic není jako bylo dříve.Dříve jsme tam byli sami. Dbejte na předepsaný zdvih + - 2,5 kHz FMN, převaděč jede se šířkou pásma 15 kHz jak má a ne už s 20 jak měl benevoletně nastaveno pro ty, co si to nedokázali, nebo ho nechtěli přepnout. Už je na vysílaném signálu opět subtón, je tedy možné použít TSQ.