Jak správně upozornill vedoucí DK, slavíme mezinárodní Den radioamatérů.  V souvislosti s tím, mě zaujal článek v PE 4/2019 str. 36, kterou jsem četl asi před dvěmi týdny. Jednalo se o první fonické radiové spojení  v ČSR.  Šlo o spojení  již v roce 1922 mezi Prahou a Jablonném n.O., tedy městem kde bydlím. Zajímalo mě, odkud konkrétně se vysílalo od nás a kdo obsluhoval vysílací zařízení. Z Prahy to byl OK1BK.

Prosil jsem Petra OK1PFM z redakce PE, nemá-li bližší údaje a ten postoupil můj dotaz Lacovi OK1AD, autorovi uvedeného článku. Netrvalo dlouho a přišla mi opověď od Laca s odkazem na původní pramen a to: ing.Daneš OK1YG publikace Za tajemstvím éteru, strana 60 a 4.odstavec. Děkuji tímto oběma kolegům našeho ušlechtilého koníčka za vyčerpávající informace, odkazy a radu jak dál postupovat k vypátrání dalších okolností tohoto prvního fone spojení Praha Jablonné n.O., tedy konkrétně našeho města. Pokud zjistím něco bližšího, připojím to následně k tomuto článečku. Zatím co jsem zjistil, s největší pravděpodobností se vysílalo z bývalé elektrárny, dříve mlýna, proto se ulice jmenuje Mlýnská a čp.211. V zadním traktu přistavěnných budov bylo ještě,, nedávno,, před privatizací, vývojové středisko JUS jednoúčelové strojeTESLA n.p                              Stránka z knihy.

 Ing. Štěpánek byl odsouzen na 6 neděl do tuhého vězení, zostřeného jedním postem, protože bez povolení ministerstva obchodu přechovával a prodával radiosouěástky. Byl zproštěn obvinění, že nedovoleně radio­telegrafní stanici zřídil a provozoval.Štěpánkovo odsouzení bylo aktem perzekuce pokrokového technika a publicisty, bojovníka za volnost amatérského experimentování. Měl být umlčen.Nic mu neubralo na cti. Nabylo však moci práva a bylo překážkou všude, kde se vyžadoval čistý trestní rejstřík. Štěpánek ustoupil tedy při třetím pokusu o založení radioklubu do pozadí, alespoň před úřady.Z Galvanie se uskutečňuje 20. prosince 1922 radiotelefonické spojení mezi Jablonným a Prahou, první radiotelefonické spojení v Českoslo­vensku vůbec. Vysílače navrhl prof. Šimek, pokus zorganizoval ing. Bísek. Tiskem proběhla zpráva, že se vysílalo z Elektrotechnického ústa­vu Českého vysokého učení technického. Pražský vysílač se však nalézal v Elektře; ta neměla k takovým pokusům povolení. Proto ing. Bísek prohlašoval, že se vysílalo z techniky. Vysoká škola je akademická půda a na tu policie nemůže.20. prosince 1923 odhlasovalo Národní shromáždění zákon, kterým se upravila výroba, prodej a přechovávání radiotelegrafních a radio­telefonních zařízení, jakož i jejich dovoz z ciziny. § 1 odst. 1 tohoto zá­kona stanovil, že radiotelegrafní a radiotelefonní zařízení se smělo vy­rábět a přechovávat jen na základě zvláštního povolení. Tohoto povolení bylo třeba nejen k činnostem vykonávaným po živnostenskú, nýbrž i ve všech případech ostatních. Z § 3 až 5 vyplývalo, že doprava pozemní i vodní, školy a vojsko se řídily zvláštními právními normami. Které případy tedy byly jiné než výdělečné? Tehdejší byrokraté si opravdu představovali, že amatér, dříve než si začne stavět krystalku nebo jiný přístroj, nejdříve požádá o povolení ministerstvo obchodu, prokáže mu svou způsobilost, a to pak ve spolupráci s ministerstvem pošt a telegrafůo jeho žádosti rozhodne.10. února 1924 nastoupilo MPT k poslednímu útoku:»Státnímu zastupitelstvív Hradci Králové.Presidium Zemské správy politické v Praze učinilo trestní oznámení na firmu Galvania v Jablonném n. Orlicí pro přečiny zákona o telegra­fech a dle zákona o výrobě, přechovávání a dovozu radiotelegrafních zařízení.Je podezřelé, že veškeré tajné radioamatérské hnutí v Českoslo­vensku, které jest a bude také příště státem bezohledně stíháno, bylo živeno právě nedovolenou výrobou Galvanie. Ministerstvo pošt a tele­grafů.                                                              Firma Galvania se přejmenovala na Radiofona.

1920 osada Lubník převedena od Mistrovic pod Jablonné nad Orlicí

1920 v objektu Tiskárna Antonína Pražáka

1922 provedeno přečíslování katastru, namísto čp. 1 (Lubník) dostal čp.  211 (Jablonné)

dále zde působily firmy:

Radiofona

Galvania

1930 elektrárna Filip a spol.

Radiofona
Popis Radiofona z.s.s or. Praha II, Petrská 9
Adresa Továrna nejdříve v Jablonném nad Orlicí, později Libochovice – Prodejna : Praha II, Petrská 25, Praha – Karlín, Královská tř. 467, Praha II na Zbořenci 26
Výroba a prodej od roku cca 1923
Specializace Výroba a prodej radiopřijímačů a součástek